Archiwum
2019
Edycja, której przebieg ustalono według klasycznego scenariusza: wstęp – rozwinięcie – zakończenie. Tym razem wybuchową kulminację literobrazkowego weekendu poprzedza tygodniowy prolog, który działa jak rozbudzacz apetytu. Od poniedziałku do czwartku warsztaty: teatralne, muzyczne, rzeźbiarskie, zielarskie, tkackie, zręcznościowe, plastyczne. Za prolog odpowiedzialni byli: Teatr Cieni Ka, Izabella Klebańska, Aleksandra Krzanowska, Olga Hanowska, Katarzyna Witt, Magdalena Mrugowska, Dorota Wojciechowska. Wyobraźnie i oczekiwania zostały rozbudzone i przygotowane do działania.
Weekend festiwalowy to erupcja dobrej energii i prawdziwy wulkan atrakcji. Wszystkie dziedziny sztuki spotkały się w jednym miejscu. Oprócz stałego składu wybitnych ilustratorów i autorów, gwiazdy rozmaitych dyscyplin twórczych tej edycji to Jacek Cygan, Teatr Polonia, Józef Wilkoń, Patryk Zakrocki z córką, Ilona Gumowska, zespół Czereśnie i wielu innych. Łagodnym zakończeniem festiwalu Literobrazki w 2019 r. były zajęcia w filiach bibliotecznych w różnych punktach miasta.
2018
Korzystając z zeszłorocznych doświadczeń, otwieramy festiwal na Wyspie Młyńskiej. Tym razem przedstawienie „Literkowo” przygotował Teatr Baj Pomorski. Dzień pełen niezwykłych wrażeń zamknął natomiast koncert zespołu Jerz Igor.
Literobrazki odbywały się w dwóch odsłonach: 7-9 września i 27 października, ale przez cały wrzesień były obecne na filiach osiedlowych, w różnych punktach miasta. Hedlajnerem tegorocznej edycji był najbardziej rozpoznawalny głos w Polsce. Wraz z muzykami Filharmonii Pomorskiej nasza Gwiazda, w oparciu o popularne teksty dla dzieci, stworzyła wyjątkowe słuchowisko na żywo. Na dziedzińcu Biblioteki Głównej długo wybrzmiewały magiczne dźwięki. Czytała Krystyna Czubówna.
2017
Wyjątkowa edycja Literobrazków. Po raz pierwszy festiwal przenosi część swoich działań na Wyspę Młyńską, szczególne miejsce dla kultury w Bydgoszczy. Ze względu na rozmach niektórych wydarzeń potrzebujemy dużej przestrzeni.
Plenerowy spektakl Teatru Polonia „Czerwony kapturek”, powracający do czasów kultowego, winylowego wydania bajki z narracją Ireny Kwiatkowskiej otwiera tegoroczne Literobrazki 2 czerwca. Tego dnia w przestrzeni całej Wyspy Młyńskiej odbywają się warsztaty, gry i zabawy. Natomiast następnego dnia Jarosław Boberek i muzycy Filharmonii Pomorskiej dają prawdziwy pokaz doskonałej relacji głosu i muzyki.
Kolejne odsłony festiwalu to 2-3 września i 2-3 grudnia. Do sztandarowych działań warsztatowych i edukacyjnych dorzuciliśmy animację poklatkową (plastelinową) Moniki Kuczynieckiej, zajęcia koncentrujące się na nowoczesnych technologiach takich jak robotyka, programowanie i wiele innych atrakcji – teatralnych, muzycznych, tanecznych filmowych, plastycznych.
2016
Okrągła piątka. Przyjechały ją z nami przybić niezwykłe osobowości. Festiwal rozpędzał się stopniowo. Jak zawsze, poprzedziły go wystawy, które odmieniły przestrzeń całego gmachu Biblioteki, przygotowując odbiorców na wydarzenia.
Po raz pierwszy Literobrazki odbyły się w kilku odsłonach (10-11 września, 8 października, 19 listopada, 3 grudnia) ze względu na mnogość i różnorodność wydarzeń.
Warsztaty z ilustratorami i animatorami kultury uzupełniły targi książek, wystawy, koncerty, spektakle, projekcje filmów, spotkania autorskie, konsultacje z psychologiem i logopedą, głośne czytania, zwiedzanie Biblioteki Bernardynów, kaligrafia, decoupage, filcowanie, bajki z rzutnika, sztuka introligatorska, linoryt, sitodruk, kulinaria…
2015
Zanim zdmuchniemy cztery świeczki na torcie, w głowie pojawia się nieśmiałe życzenie o następne cztery.
Kumulacja wydarzeń festiwalowych przypadła na dni 12-14 czerwca. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich festiwal uruchamia wiele dziedzin sztuki. Poza literami i obrazkami, pojawiła się muzyka (Filharmonia Pomorska, Chór Dziecięcy „Rubinki”), teatr („Baj Pomorski”, „Małe Mi”), bajki z rzutnika, czerpanie papieru, konsultacje, spotkania, zabawy, rozmowy.
2014
Do trzech razy sztuka? Sztuka dla dzieci.
Gdy na scenie pojawia się Anna Seniuk, publiczność nie ma wyboru, ciepło przykuwa uwagę. To była dobra, radosna edycja. Festiwal ugruntował swoją pozycję na ogólnopolskiej mapie dziecięcych fajerwerków.
Warsztaty z mistrzami ilustracji, autorami książek dla dzieci i innymi artystami stanowiły główny trzon wydarzeń edukacyjnych. Byli z nami m.in. Aleksandra Krzanowska, Marianna Sztyma, Aleksandra Cieślak, Monika Aleksandrowicz, Marcin Karnowski, Barbara Rogalska, Katarzyna Bogucka, Jola Richter-Magnuszewska, Marcin Brykczyński, Monika Hanulak, Jan Bajtlik, Jona Jung, Milena Matyas, Joanna Guszta, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Maria Szczodrowska, Joanna Krzyżanek, Daniel de Latour, Patryk Mogilnicki, Diana Karpowicz. Festiwal zamknął doskonały koncert Jerza Igora na urokliwym dziedzińcu Biblioteki Głównej.
2013
Minął rok. Stawiamy pierwsze kroki. Mamy za sobą wstępne rozpoznanie okolicy. Przytrzymując się po drodze liter i obrazków, ruszamy na przechadzkę.
Druga edycja festiwalu odbyła się w dniach 10-16 czerwca 2013 r. Do Bydgoszczy zaprosiliśmy ilustratorów i autorów z całej Polski. Spotkania z nimi, twórcze warsztaty i zabawy były inspirujące nie tylko dla dzieci.
Znani i aktywni artyści, jak choćby Józef Wilkoń, Marianna Oklejak, Zofia Stanecka, Iwona Chmielewska, Izabella Klebańska, Joanna Krzyżanek, Diana Karpowicz czy Edward Lutczyn przenieśli uczestników w pogodne, bajkowe okolice. Błysku Literobrazkom nadali Grażyna Wolszczak i Artur Barciś.
2012
Pierwsza edycja. Dopiero raczkujemy, z bliskiej odległości rozpoznając frakturę dywanu. Nieco niezdarnie, ale z jakimż urokiem układamy kolorowe elementy z liter i obrazków.
W dniach 11-17 czerwca 2012 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy gościliśmy wielu ilustratorów, księgarzy, plastyków i innych artystów związanych z nowoczesną, ambitną książką obrazkową dla dzieci. Warsztaty, targi wydawców, projekcje filmów, przedstawienia teatralne, koncerty, zajęcia edukacyjne, gry i zabawy to esencja wydarzeń. Gwiazdą edycji była Edyta Jungowska, która zdobyła serca małych Czytelników.
Festiwal przerósł oczekiwania organizatorów itp. itd. Pierwsza edycja dała nam solidnego kopa motywacyjnego, którego skutki odczuwamy do dziś.